Seka Otomotiv
Menu
Kalite Güvence Müdürü Mesajı
Bekir ZİYAOĞLU
Kalite Güvence Müdürü / Baş Denetçi
Merhabalar;

Öncelikle, Ülkemizde ve özellikle içerisinde bulunduğumuz coğrafyada, birçok şirketin, kalite kavramına “sadece imalatta parça kontrol eden bir departman” zihniyeti ile bakmasını, oluşan bir hatada ise sürekli “kalite” departmanını sorumlu tutmasını eleştirerek ve bu düşüncelerinin aslında ne kadar yanlış olduğunu vurgulayarak başlamak istiyorum.

Çünkü bahsi geçen departman, bir firmada, “Kalite Yönetim Sistemleri”nin tamamından sorumludur. Ve unutulmamalıdır ki, firmalarda kaliteden her birey ayrıca direk sorumludur.

Yine, “Kalite departmanı olmalı ama her şeye karışmasa çok daha iyi olur” düşüncesinde olan işveren ve bazı yöneticilerin, biran önce bu düşüncelerinden arınmalarını ve yetişmiş kalifiye kalite personellerine sahip çıkmalarını, mesleğim ve ülkem adına ayrıca diliyorum.
Bir firmada, Kalite Güvence departmanlarının başarılı olması için, şüphesiz ki, yönetim desteği şarttır. Aksi halde, bu departmanın başarılı olması ve genel anlamda da firmanın, yönetim sistemleri konusunda gelişimi mümkün değildir.

Maalesef ki ülkemizde bazı danışman firmaların sadece ücret karşılığında belge vermesi kronik bir problemdir. Ücret karşılığı belge alarak duvarına asan firmalar ise bu konuda hem sorumsuz davranmakta, hem de ülkemizin kalitesel anlamda gelişimine darbe vurmaktadır.

En kısa zamanda, bu düşüncede olan tüm işveren ve yöneticilerin, bu düşüncelerinden kurtulmalarını ve uluslararası standartların maddelerini gerçek anlamda şirketlerinde uygulatarak, bu sayede ülkemizin, diğer ülkelerle olan ticari rekabetine katkı sağlamalarını diliyorum.

Peki neden SEKA Otomotiv? diye sorarsanız;

Firma yönetiminin, zaten mevcutta var olan kalite algısını, daha da üst seviyelere çıkarmak ve otomotiv sektöründe SEKA Otomotiv müşteri memnuniyetini devam ettirmek, ilerletmek konusunda yapacağımız sistemsel çalışmalarda, kalitesel açıdan hiç zorlanmayacağımı söyleyebilirim.

Çünkü SEKA Otomotiv firmasını, çalışanlarını ve tedarkçilerini geliştirmek, aynı zamanda müşterilerinin memnuniyetini sürekli kalıcı hale getirmek adına, ne mutlu ki, ekip olarak entegre bir biçimde hareket edebiliyoruz.

Bu yüzden kendi kariyerim açısından da düşünecek olursam, mesleğimi bu firmada en iyi şekilde icra edebildiğimi düşünüyorum. Bu benim için gerçekten her şeyden daha önemli.

Bu bağlamda; yaklaşık 15 yıllık “Kalite Yönetim Sistemleri” tecrübesine sahip olmanın vermiş olduğu alışkanlıklarımdan ve aynı zamanda her zaman her yaptığım işte “Toplam Kalite Yönetimi” hareketine hizmet etmek ve doğru hizmet almak adına hareket eden bir birey olduğumdan, SEKA Otomotiv ailesinde bulunduğum için kendimi şanslı hissediyorum.

Günümüzde, kalite algısını bilmeyen kişi yoktur. Ancak bana göre, kalitenin ne olduğunu tam olarak bilen birey sayısı da maalesef çok azdır. Önemli olan kaliteden ne beklediğimiz ya da ne beklediğimizi bilmek değil midir?

Ülkemizde, “kaliteli hizmet sunmak ve kaliteli hizmet almak” mantığını tüm bireylere biran önce aşılamalıyız. Aslında Kalitenin kökeninde olan mantığa göre, Her birey aldığı hizmeti de, verdiği hizmeti de kontrol etmelidir. Memnuniyetsizlikler ise mutlaka kayıt altına alınmalı, değerlendirmeli ve bir daha olmaması için bunların üzerine titizlikle gidilmelidir. O zaman ülkemizde her sorumlu birey işini düzgün yapar ve kaliteli hizmet sunar.

Biz “SEKA Otomotiv” olarak bundan sonra tamamen bu mantalite ile hareket edeceğiz.

Bu düşüncelerle birlikte, 16.10.2018 tarihinde göreve başlamış olduğum SEKA Otomotiv ailesinde, kalitesel olarak neler yaptığımız ve gelecekte neler yapacağımız ile alakalı, sizlere ışık tutacak bilgiler bulabileceğiniz “Ne yapıyoruz?” başlıklı makalemizi SEKAlite köşemizde bulabilirsiniz.

Tabi son olarak, bu yolda her zaman desteklerini asla esirgemeyeceklerini bildiğim SEKA Otomotiv yönetim kurulumuza da şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Sağlıcakla.

15.03.2019
Erenler OSB Mah. 3. Cadde No:15 68100
Aksaray/TÜRKİYE
Tel:+90 382 215 34 43
Fax:+90 382 266 23 18
info@sekaotomotiv.com


Copyright © SEKA Otomotiv 2019 Tüm hakları saklıdır.